Sanační omítka

15.02.2023

Která sanační omítka je nejlepší? Je sanační omítka řešením vlhkých zdí?

Pravdou je, že ani sebelepší sanační omítka nedokáže sama o sobě zastavit destruktivní síly vlhkosti a solí ve zdivu, pokud nebyla zjištěna příčina vlhkosti ve zdivu a následně odstraněna.
Sanační omítkové systémy podle normy DIN EN 998-1 jsou však osvědčeným řešením pro vlhké stěny v suterénuech domů, když jsou všechny ostatní pokusy o opravu neúspěšné.

Zde se dozvíte, kdy má sanační omítka smysl, jak ji odborně aplikovat a jaký je rozdíl mezi sanační omítkou a klimatickou omítkou.

Co to je sanační omítka?


Sanační omítka je vysoce specializovaný vícevrstvý omítkový systém, který lze použít k vysušení vlhké zdi a její ochraně před poškozením způsobeným výkvěty solí. Nejdená se ale o omítku, která by byla univerzálním řešením pro odstranění vlhkosti ve zdivu. I když má sanační omítka otevřenou pórovitost a vlhkost ve zdivu lépe odsychá, pořád se jedná jen o dočasné řešení. Je důležité mít na paměti, že musí být nejprve odstraněna příčina vlhkosti zdiva a poté následky.

Jak sanační omítka funguje?


Sanační omítka je omítka s otevřenými póry, která však odpuzuje vodu. Podle výrobců umožňuje, aby se vlhkost obsahující sole ve zdivu odpařovala ve vrstvě omítky. Pokud omítnete solí kontaminované vlhké zdivo naprosto neprodyšně, všechny soli, které poškozují stavební konstrukci, se shromáždí ve vrstvě omítky nejblíže ke zdi. Na tuto vrstvu, nazývanou podkladní omítka, navazují další vrstvy prodyšné omítky s velkými póry, které usnadňují vysychání zdiva. Stěna vysychá, aniž by se musela potýkat s výkvěty solí. Opět se ale bavíme o dočasném řešení, které není dostatečné. Proto je vhodné aplikovat pod sanační omítky ještě protisolné nátěry, které zamezují prostupu solí ze zbytkové vlhkosti do nově zhotovené sanační vrstvy. Vhodný materiál pro odsolení zdiva je např. AquaSalt Stop, který chrání omítku před škodlívými solemi.

Jaké jsou vlastnosti sanační omítky?


Vlhká zeď v domě či sklepě je vždy nepříjemný problém. Pokud chcete, aby stěna po provedené sanaci zdiva dobře vysychala, je kromě klasické vápenné omítky dobrou volbou sanační omítka. Sanační omítka je omítkový systém nanášený v několika vrstvách, špryc, podklad, jádro, štuk.
Sanační omítka je difuzně otevřená a prodyšná, tím pronikající vlhkost může snadno difundovat ze zdiva ven.
Současně má nízkou kapilární nasákavost, díky vysoké pórovitosti je pro vodu obtížné stoupat vrstvou omítky, kde působí gravitace.
Sanační omítky zadržující škodlivé sole, které v podstatě vážou na sebe ve své struktuře.
Jejich omítková struktura s velkými póry je tolerantní vůči objemovým změnám způsobeným krystalizujícími solemi a riziko vzniku výkvětů je sníženo!
Vnější sanační omítky jsou navíc vodoodpudivé vůči vlhkosti zvenčí a otevřené difúzi pro vodu (vodní páru) zevnitř, a proto jsou vhodné pro sanaci vlhkých vnějších stěn a soklových ploch vystavených odstřikující vodě.

Rozdíl mezi klimatickou omítkou a sanační omítkou.

Klimasan Perlit nabízí výrazné výhody oproti tradičním sanačním omítkovým systémům. Kromě toho tento systém díky jedinečnosti použití technologie pojiv, plniv a své značné odlehčenosti (50 l pytel váží pouhých 14 kg) dokáže dosáhnout nejen zlepšení mikroklimatických vlastností v místnosti, ale také dokáže plnit klasickou funkci systému sanační omítky. Narozdíl od sanační omítky dokáže pojmout větší množství vody na m2, dokáže regulovat vlhkost ve zdivu a v místnosti a díky přidanému Perlitu umožňuje zateplení zdiva, čím zabraňuje vzniku tepelných mostů (projevuje se ostře ohraničenou vlhkostní mapou), povrch klimatické omítky je protiplísňový.

Barva na sanační omítku.

Na sanční omítku můžeme použít paropropustné malířské barvy, které neuzavřou otevřenou pórovitost omítky. Na sanační omítku můžeme použít i dražší silikátový nátěr, který se při zasychání pojí s křemíkem podkladu sanační omítky. V tomto případě proběhne chemická reakce, při které se nátěr stává součástí podkladu sanační omítkové vrstvy. Silikátové nátěry ale nejsou nostností pokud chceme malovat v interiéru, postačí i běžnější barva na sanační omítku, která neuzavře její vzdušnost.