Vápenná omítka a její vlastnosti

15.02.2024

Co je vápenná omítka?

Vápenná omítka dnes patří k nejvyužívanějším typům omítek, a proto je oblíbená i u mnoha stavebních firem, které se zabývají rekonstrukcemi. Čisté přírodní vápno, které se pálí, bylo vždy známé jako ekologický stavební materiál. Egypťané, Římané a benátští architekti odnedávna používali vápennou omítku, která se nanášela na stěny jako dekorativní prvek. Tehdy platilo pravidlo: Čím více vápenné omítky, tím vzdělanější a zámožnější byl stavebník. Vápenná omítka je dnes cenově výhodnou alternativou sanační nebo spíše klimatické omítky. V závislosti na čistotě a kvalitě hašeného vápna je malta krémově bílá nebo světle béžová. V ideálním případě můžete dosáhnout krásného, ​​zářivě bílého vzhledu.

Výhody vápenné omítky

Vápenné omítky jsou výrazným příkladem potenciálu ekologických stavebních materiálů. Skládají se z přírodního vápna a křemičitého písku, mají poměrně nízký difúzní odpor a vysokou nasákavost, proto zabraňují nahromadění vlhkosti, regulují klima v místnosti a dokážou zdivo v kompozitu trvale vysoušet. Vápenné omítky mají vysokou paropropustnost, nízký součinitel tepelné vodivosti a mnoho jiných výhod, které dokáže nabídnou jen malé množství omítek. Přírodní vápenná omítka také zabraňuje tvorbě plísní, a to díky vysoké hodnotě pH. Proto vhodně ošetřené zdivo domu časem tvoří i krystaly uhličitanu vápenatého, který dokáže zakrýt drobná poškození a vlásečnicové praskliny. V neposlední řadě, vápenná omítka zamezuje řasám a plísním v jejich rozmnožování.

Společnost Klimasan Perlit vyrábí vápenné omítky podle starých řemeslných tradic. Vápenná jemná omítka Klimasan Antik je snadno zpracovatelná i pro laiky. Záměrně je navržena tak, aby schla pomalu a poskytla dostatek času na vytvoření požadovaných struktur a vlastností po aplikaci.Je ideální do vlhkých místností díky vysoké difuzi, dlouhotrvající zásaditosti a svému povrchu zabraňujícímu kondenzaci vodní páry.Jemné mramorové vápno dodává této čistě vápenné omítce velmi vysoký stupeň bělosti a také velmi dobré pojivové a adhezní vlastnosti, a to bez přidání pojiv ze syntetické pryskyřice a syntetických pigmentů, jako je titanová běloba.Klimasan Antik může být tónován všemi křídovými pigmenty.

Výhody

  • Přirozeně proti plísním, vhodný do vlhkých místností
  • Bez emisí a bez zápachu 
  • Lze tónovat všemi minerálními pigmenty
  • Vysoká regulační schopnost vlhkosti

Vápenná omítka jako přírodní produkt zajišťuje dobrý pocit ve vašem domově. Vápno reguluje klima, je přírodním konzervantem a snadno se zpracovává. Celkově jsou vápenné omítky od Klimasan Perlit výbornou volbou pro řešení interiérových prostor, které vyžadují příjemné vnitřní klima, odolnost proti vlhkosti a individuální možnosti provedení. Vápenná omítka přináší do vašeho domova všechny tyto výhody. Pro přirozené bydlení a zdravé vnitřní klima. Vápenná omítka by se neměla zpracovávat pod +5°C. Navíc při nízkých teplotách vždy existuje riziko tvorby námrazy. Pokud na vlhký omítnutý povrch narazí poryv studeného větru, může dojít k námraze i při nízkých teplotách. Důležité je, že povrch (např. cihla), teplota vzduchu a materiál musí splňovat minimální hodnotu. Obvykle dáváme pozor na teplotu vzduchu a povrchu. Ale co materiál? Pokud je omítková malta skladována venku, mohou v zimě nastat problémy. Omítková malta, která byla skladována při -10°C, může být poškozena s přidáním vody. Je třeba se také vyhnout příliš vysokým teplotám, protože přidaná voda se vlivem vysokých teplot z omítky odpařuje příliš rychle.